Yamaha MT-03 — Ehliyet Sınıfı, Yıllık Masraf ve Teknik Özellikler
Naked660 cm³32,7 kWA2 ehliyet
Bu sayfadaki değerler 2014 model yılına göre gösteriliyor. Yılı masraf kartından veya aşağıdaki değişim tablosundan değiştirebilirsiniz.
Ehliyet · 2014 model
A2 sınıfı ehliyet gerekir
Orta sınıf motosiklet. 18 yaşından itibaren A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir.
En az 18 yaş
Nasıl belirlenir
32,7 kW / 174,5 kg = 0,19 kW/kg · 660 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg)
Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir. Dayanak: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'ndeki sürücü belgesi sınıfları. Yamaha MT-03 künyesi bilgilendirme amaçlı derlenmiştir.
Yıllık masraf
33.673 ₺
ayda yaklaşık 2.806 ₺
2014 model · 12 yaşında
MTV tarifesinde 13. yaş
- Motorlu Taşıtlar Vergisiresmî tarife1.069 ₺
651 - 1200 cm³'e kadar satırı, 13. yaş (2014 model). Ocak ve Temmuz'da 2 eşit taksit.
Kaynak: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 58), Resmî Gazete 31/12/2025, Sayı 33124 (5. Mükerrer), Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) · 2026
- Zorunlu trafik sigortası (azami)resmî tarife7.775 ₺
İstanbul · 4. basamak azami brüt prim (2026-08 dönemi). Bu bir tavan tutardır, gerçek poliçe daha düşük olabilir.
Kaynak: SBM Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tablosu (2026-08) · 2026-08
- Araç muayenesi (yıllığa bölünmüş)resmî tarife837 ₺
1.674 ₺ muayene ücreti 2 yılda bir ödendiği için yıllığa bölündü (KDV dahil, 2026 TÜVTÜRK tarifesi).
Kaynak: TÜVTÜRK 2026 muayene ücret tarifesi · 2026
- Yakıtresmî tarife12.992 ₺
5.000 km × 3.8 L/100 km = 190 lt × 68,38 ₺/lt (Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (pompa fiyatı, KDV+ÖTV dahil), 2026-08-10 pompa fiyatı).
Kaynak: Pompa fiyatı (2026-08-10) · 2026-08-10
- Bakım ve sarf (tahmini)tahmini11.000 ₺
TAHMİNİ: 401-750 cm³ sınıfı için yıllık 8.000 ₺ - 14.000 ₺ (yağ/filtre, zincir-balata, lastik amortismanı; yılda 5.000 km varsayımı). Resmî tarifesi yoktur; markaya, servise ve kullanıma göre büyük fark eder.
Kaynak: MotoAdres tahmini — resmî kaynak yok · 2026
Kasko (isteğe bağlı, tarifesi şirketlerce serbestçe belirlenir) ve noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları bu toplama dâhil değildir. Trafik sigortası tutarı SBM'nin AZAMİ brüt primidir; gerçek poliçeniz daha düşük olabilir.
Teknik özellikler
- Silindir hacmi
- 660 cm³
- Anma gücü
- 32,7 kW
- Güç (beygir)
- 44,8 HP
- Ağırlık
- 174,5 kg
- Sele yüksekliği
- 780 mm
- Ortalama tüketim
- 3,8 L/100 km
- Azami hız
- Bilinmiyor
- Tip
- Naked
- Üretim yılları
- 2006-2014 (660cc) ; 2016-2026 (321cc)
- Trafiğe çıkabilir mi
- Bilinmiyor
Künye güveni: Üretici/katalog verisiyle doğrulandı. Gösterilen değerler 2006-2014 versiyonuna aittir.
Yıla göre değişim
Bu model yıllara göre farklı güç ve ehliyet sınıflarıyla satılmıştır. Bir satıra tıklayarak sayfanın tamamını o yıla göre görebilirsiniz.
| Yıllar | Versiyon | Motor | Güç | Ağırlık | Ehliyet |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016-2026 | —YZF-R3 tabanli 321cc paralel twin. Agirlik ISLAK. 2020'de ters catal + LED guncellemesi geldi, guc degismedi. | 321 cm³ | 30,7 kW (42 HP) | 169 kg | A2 |
| 2006-2014seçili | —Tek silindirli 660cc (XT660 motoru). Agirlik KURU. Sele 805 mm. | 660 cm³ | 32,7 kW (44,8 HP) | 174,5 kg | A2 |
Aynı yıl aralığında birden çok satır varsa model o dönemde hem kısıtlı hem kısıtsız versiyonla satılmıştır; hangisine sahip olduğunuz ruhsattaki güç değerinden anlaşılır. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Benzer modeller
Aynı sınıftan (Naked) ve motor hacmi en yakın modeller.
İlgili rehberler
Yamaha MT-03 hakkında sıkça sorulan sorular
Yamaha MT-03 için hangi ehliyet gerekir?
Yamaha MT-03 için A2 sınıfı sürücü belgesi gerekir. Ölçü: 32,7 kW / 174,5 kg = 0,19 kW/kg · 660 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 A2 ehliyetiyle kullanılabilir mi?
Evet. Yamaha MT-03 A2 sınıfına girer; A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir. Ölçü: 32,7 kW / 174,5 kg = 0,19 kW/kg · 660 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 kullanmak için kaç yaşında olmak gerekir?
A2 sınıfı sürücü belgesi için asgari yaş 18'dir. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 yıllık masrafı ne kadar?
İstanbul, yılda 5.000 km, 2014 model varsayımıyla Yamaha MT-03 için yıllık toplam 33.673 ₺ (ayda yaklaşık 2.806 ₺). Hesap motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu trafik sigortası, araç muayenesi, yakıt ve bakım kalemlerini kapsar; kasko ile noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları dâhil değildir.
Yamaha MT-03 kaç kW, kaç beygir?
Yamaha MT-03 anma gücü 30,7 kW (42 HP). Künyedeki ehliyet sınıfı: A2. Ölçü: 32,7 kW / 174,5 kg = 0,19 kW/kg · 660 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 kaç cc?
Yamaha MT-03 künye değerleri: 321 cm³ · 169 kg. Üretim yılları: 2006-2014 (660cc) ; 2016-2026 (321cc). Belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
MotoAdres'te satılık Yamaha ilanları
Tümünü gör (44)Şu an bu modele ait yayında ilan yok; aynı markadan Yamaha ilanları listeleniyor. Aramayı Kaydet ile bu model için bildirim kurabilirsiniz.
- Yamaha Tracer 700 2026Yamaha Tracer 700 2026İstanbul, Büyükçekmece725.000 ₺
- Tertemiz R25 SahibindenYamaha YZF-R25 2016Erzurum, Palandöken155.000 ₺
- TEMIZServis Bakımlı/KazasızYamaha Tracer 7 2020İstanbul, Tuzla465.000 ₺
- 2026 çıkışlı R25 TramersizYamaha YZF-R25 2025İstanbul, Kartal365.000 ₺
- Yamaha Tenere 700 Rally EditionYamaha Tenere 700 2020Trabzon, Ortahisar605.000 ₺
- Tertemiz Super tenere Yamaha XT 1200 Z Super Tenere 2011Erzurum, İspir450.000 ₺
