Yamaha MT-03 — Ehliyet Sınıfı, Yıllık Masraf ve Teknik Özellikler
Naked321 cm³30,7 kWA2 ehliyet
Bu sayfadaki değerler 2026 model yılına göre gösteriliyor. Yılı masraf kartından veya aşağıdaki değişim tablosundan değiştirebilirsiniz.
Ehliyet · 2026 model
A2 sınıfı ehliyet gerekir
Orta sınıf motosiklet. 18 yaşından itibaren A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir.
En az 18 yaş
Nasıl belirlenir
30,7 kW / 169 kg = 0,18 kW/kg · 321 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg)
Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir. Dayanak: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'ndeki sürücü belgesi sınıfları. Yamaha MT-03 künyesi bilgilendirme amaçlı derlenmiştir.
Yıllık masraf
29.981 ₺
ayda yaklaşık 2.498 ₺
2026 model · 0 yaşında
MTV tarifesinde 1. yaş
- Motorlu Taşıtlar Vergisiresmî tarife2.214 ₺
251 - 650 cm³'e kadar satırı, 1. yaş (2026 model). Ocak ve Temmuz'da 2 eşit taksit.
Kaynak: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 58), Resmî Gazete 31/12/2025, Sayı 33124 (5. Mükerrer), Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) · 2026
- Zorunlu trafik sigortası (azami)resmî tarife7.775 ₺
İstanbul · 4. basamak azami brüt prim (2026-08 dönemi). Bu bir tavan tutardır, gerçek poliçe daha düşük olabilir.
Kaynak: SBM Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tablosu (2026-08) · 2026-08
- Araç muayenesi (yıllığa bölünmüş)resmî tarife0 ₺
İlk 3 yaş muayeneden muaf; bu araç için henüz muayene gideri yok.
Kaynak: TÜVTÜRK 2026 muayene ücret tarifesi · 2026
- Yakıtresmî tarife12.992 ₺
5.000 km × 3.8 L/100 km = 190 lt × 68,38 ₺/lt (Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (pompa fiyatı, KDV+ÖTV dahil), 2026-08-10 pompa fiyatı).
Kaynak: Pompa fiyatı (2026-08-10) · 2026-08-10
- Bakım ve sarf (tahmini)tahmini7.000 ₺
TAHMİNİ: 126-400 cm³ sınıfı için yıllık 5.000 ₺ - 9.000 ₺ (yağ/filtre, zincir-balata, lastik amortismanı; yılda 5.000 km varsayımı). Resmî tarifesi yoktur; markaya, servise ve kullanıma göre büyük fark eder.
Kaynak: MotoAdres tahmini — resmî kaynak yok · 2026
Kasko (isteğe bağlı, tarifesi şirketlerce serbestçe belirlenir) ve noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları bu toplama dâhil değildir. Trafik sigortası tutarı SBM'nin AZAMİ brüt primidir; gerçek poliçeniz daha düşük olabilir.
Teknik özellikler
- Silindir hacmi
- 321 cm³
- Anma gücü
- 30,7 kW
- Güç (beygir)
- 42 HP
- Ağırlık
- 169 kg
- Sele yüksekliği
- 780 mm
- Ortalama tüketim
- 3,8 L/100 km
- Azami hız
- Bilinmiyor
- Tip
- Naked
- Üretim yılları
- 2006-2014 (660cc) ; 2016-2026 (321cc)
- Trafiğe çıkabilir mi
- Bilinmiyor
Künye güveni: Üretici/katalog verisiyle doğrulandı. Gösterilen değerler 2016-2026 versiyonuna aittir.
Yıla göre değişim
Bu model yıllara göre farklı güç ve ehliyet sınıflarıyla satılmıştır. Bir satıra tıklayarak sayfanın tamamını o yıla göre görebilirsiniz.
| Yıllar | Versiyon | Motor | Güç | Ağırlık | Ehliyet |
|---|---|---|---|---|---|
| 2016-2026seçili | —YZF-R3 tabanli 321cc paralel twin. Agirlik ISLAK. 2020'de ters catal + LED guncellemesi geldi, guc degismedi. | 321 cm³ | 30,7 kW (42 HP) | 169 kg | A2 |
| 2006-2014 | —Tek silindirli 660cc (XT660 motoru). Agirlik KURU. Sele 805 mm. | 660 cm³ | 32,7 kW (44,8 HP) | 174,5 kg | A2 |
Aynı yıl aralığında birden çok satır varsa model o dönemde hem kısıtlı hem kısıtsız versiyonla satılmıştır; hangisine sahip olduğunuz ruhsattaki güç değerinden anlaşılır. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Benzer modeller
Aynı sınıftan (Naked) ve motor hacmi en yakın modeller.
İlgili rehberler
Yamaha MT-03 hakkında sıkça sorulan sorular
Yamaha MT-03 için hangi ehliyet gerekir?
Yamaha MT-03 için A2 sınıfı sürücü belgesi gerekir. Ölçü: 30,7 kW / 169 kg = 0,18 kW/kg · 321 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 A2 ehliyetiyle kullanılabilir mi?
Evet. Yamaha MT-03 A2 sınıfına girer; A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir. Ölçü: 30,7 kW / 169 kg = 0,18 kW/kg · 321 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 kullanmak için kaç yaşında olmak gerekir?
A2 sınıfı sürücü belgesi için asgari yaş 18'dir. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 yıllık masrafı ne kadar?
İstanbul, yılda 5.000 km, 2026 model varsayımıyla Yamaha MT-03 için yıllık toplam 29.981 ₺ (ayda yaklaşık 2.498 ₺). Hesap motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu trafik sigortası, araç muayenesi, yakıt ve bakım kalemlerini kapsar; kasko ile noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları dâhil değildir.
Yamaha MT-03 kaç kW, kaç beygir?
Yamaha MT-03 anma gücü 30,7 kW (42 HP). Künyedeki ehliyet sınıfı: A2. Ölçü: 30,7 kW / 169 kg = 0,18 kW/kg · 321 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha MT-03 kaç cc?
Yamaha MT-03 künye değerleri: 321 cm³ · 169 kg. Üretim yılları: 2006-2014 (660cc) ; 2016-2026 (321cc). Belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
MotoAdres'te satılık Yamaha ilanları
Tümünü gör (44)Şu an bu modele ait yayında ilan yok; aynı markadan Yamaha ilanları listeleniyor. Aramayı Kaydet ile bu model için bildirim kurabilirsiniz.
- Yamaha Tracer 700 2026Yamaha Tracer 700 2026İstanbul, Büyükçekmece725.000 ₺
- Mekanik temizYamaha XMAX 250 2016İstanbul, Beylikdüzü115.000 ₺
- TEMIZServis Bakımlı/KazasızYamaha Tracer 7 2020İstanbul, Tuzla465.000 ₺
- 2026 çıkışlı R25 TramersizYamaha YZF-R25 2025İstanbul, Kartal365.000 ₺
- Yamaha Tenere 700 Rally EditionYamaha Tenere 700 2020Trabzon, Ortahisar605.000 ₺
- Tertemiz Super tenere Yamaha XT 1200 Z Super Tenere 2011Erzurum, İspir450.000 ₺
