Yamaha SR 400 — Ehliyet Sınıfı, Yıllık Masraf ve Teknik Özellikler
Klasik399 cm³16,8 kWA2 ehliyet
Bu sayfadaki değerler 2021 model yılına göre gösteriliyor. Yılı masraf kartından veya aşağıdaki değişim tablosundan değiştirebilirsiniz.
Ehliyet · 2021 model
A2 sınıfı ehliyet gerekir
Orta sınıf motosiklet. 18 yaşından itibaren A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir.
En az 18 yaş
Nasıl belirlenir
16,8 kW / 174 kg = 0,10 kW/kg · 399 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg)
Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir. Dayanak: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'ndeki sürücü belgesi sınıfları. Yamaha SR 400 künyesi bilgilendirme amaçlı derlenmiştir.
Yıllık masraf
17.288 ₺
ayda yaklaşık 1.441 ₺
2021 model · 5 yaşında
MTV tarifesinde 6. yaş
Bazı kalemler için doğrulanmış veri bulunamadı; bu kalemler hesaplanmadı (tahmin üretilmedi). Toplam bu nedenle eksiktir.
- Motorlu Taşıtlar Vergisiresmî tarife1.676 ₺
251 - 650 cm³'e kadar satırı, 6. yaş (2021 model). Ocak ve Temmuz'da 2 eşit taksit.
Kaynak: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 58), Resmî Gazete 31/12/2025, Sayı 33124 (5. Mükerrer), Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) · 2026
- Zorunlu trafik sigortası (azami)resmî tarife7.775 ₺
İstanbul · 4. basamak azami brüt prim (2026-08 dönemi). Bu bir tavan tutardır, gerçek poliçe daha düşük olabilir.
Kaynak: SBM Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tablosu (2026-08) · 2026-08
- Araç muayenesi (yıllığa bölünmüş)resmî tarife837 ₺
1.674 ₺ muayene ücreti 2 yılda bir ödendiği için yıllığa bölündü (KDV dahil, 2026 TÜVTÜRK tarifesi).
Kaynak: TÜVTÜRK 2026 muayene ücret tarifesi · 2026
- Yakıttahminihesaplanamadı
Üretici bu model için ortalama yakıt tüketimi beyan etmiyor; yakıt gideri hesaplanmadı.
Kaynak: Pompa fiyatı (2026-08-10) · 2026-08-10
- Bakım ve sarf (tahmini)tahmini7.000 ₺
TAHMİNİ: 126-400 cm³ sınıfı için yıllık 5.000 ₺ - 9.000 ₺ (yağ/filtre, zincir-balata, lastik amortismanı; yılda 5.000 km varsayımı). Resmî tarifesi yoktur; markaya, servise ve kullanıma göre büyük fark eder.
Kaynak: MotoAdres tahmini — resmî kaynak yok · 2026
Kasko (isteğe bağlı, tarifesi şirketlerce serbestçe belirlenir) ve noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları bu toplama dâhil değildir. Trafik sigortası tutarı SBM'nin AZAMİ brüt primidir; gerçek poliçeniz daha düşük olabilir.
Teknik özellikler
- Silindir hacmi
- 399 cm³
- Anma gücü
- 16,8 kW
- Güç (beygir)
- 22,9 HP
- Ağırlık
- 174 kg
- Sele yüksekliği
- 790 mm
- Ortalama tüketim
- BilinmiyorÜretici beyan etmiyor — tahmin üretilmedi.
- Azami hız
- Bilinmiyor
- Tip
- Klasik
- Üretim yılları
- 1978-2021
- Trafiğe çıkabilir mi
- Evet
Künye güveni: Üretici/katalog verisiyle doğrulandı. Gösterilen değerler 1978-2021 versiyonuna aittir.
Yıla göre değişim
Bu model yıllara göre farklı güç ve ehliyet sınıflarıyla satılmıştır. Bir satıra tıklayarak sayfanın tamamını o yıla göre görebilirsiniz.
| Yıllar | Versiyon | Motor | Güç | Ağırlık | Ehliyet |
|---|---|---|---|---|---|
| 1978-2021seçili | —Agirlik ISLAK (174 kg), sele 790 mm, 12 L depo, 5 vites, hava sogutmali tek silindir, sadece marslama yok — kick start. | 399 cm³ | 16,8 kW (22,9 HP) | 174 kg | A2 |
Aynı yıl aralığında birden çok satır varsa model o dönemde hem kısıtlı hem kısıtsız versiyonla satılmıştır; hangisine sahip olduğunuz ruhsattaki güç değerinden anlaşılır. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Benzer modeller
Aynı sınıftan (Klasik) ve motor hacmi en yakın modeller.
İlgili rehberler
Yamaha SR 400 hakkında sıkça sorulan sorular
Yamaha SR 400 için hangi ehliyet gerekir?
Yamaha SR 400 için A2 sınıfı sürücü belgesi gerekir. Ölçü: 16,8 kW / 174 kg = 0,10 kW/kg · 399 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha SR 400 A2 ehliyetiyle kullanılabilir mi?
Evet. Yamaha SR 400 A2 sınıfına girer; A2 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir. Ölçü: 16,8 kW / 174 kg = 0,10 kW/kg · 399 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha SR 400 kullanmak için kaç yaşında olmak gerekir?
A2 sınıfı sürücü belgesi için asgari yaş 18'dir. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha SR 400 yıllık masrafı ne kadar?
İstanbul, yılda 5.000 km, 2021 model varsayımıyla Yamaha SR 400 için yıllık toplam 17.288 ₺ (ayda yaklaşık 1.441 ₺). Hesap motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu trafik sigortası, araç muayenesi, yakıt ve bakım kalemlerini kapsar; kasko ile noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları dâhil değildir. Bazı kalemler hesaplanamadığı için toplam eksiktir.
Yamaha SR 400 kaç kW, kaç beygir?
Yamaha SR 400 anma gücü 16,7 kW (22,9 HP). Künyedeki ehliyet sınıfı: A2. Ölçü: 16,8 kW / 174 kg = 0,10 kW/kg · 399 cm³ (A2 sınırı: 35 kW ve 0,20 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha SR 400 kaç cc?
Yamaha SR 400 künye değerleri: 399 cm³ · 174 kg. Üretim yılları: 1978-2021. Belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
MotoAdres'te satılık Yamaha ilanları
Tümünü gör (43)Şu an bu modele ait yayında ilan yok; aynı markadan Yamaha ilanları listeleniyor. Aramayı Kaydet ile bu model için bildirim kurabilirsiniz.
- 2026 çıkışlı R25 TramersizYamaha YZF-R25 2025İstanbul, Kartal365.000 ₺
- Yamaha Tenere 700 Rally EditionYamaha Tenere 700 2020Trabzon, Ortahisar605.000 ₺
- Tertemiz Super tenere Yamaha XT 1200 Z Super Tenere 2011Erzurum, İspir450.000 ₺
- Tertemiz R25 SahibindenYamaha YZF-R25 2016Erzurum, Palandöken155.000 ₺
- 1515 KM HASARSIZ TERTEMİZ R125Yamaha YZF-R125 2025Ankara, Etimesgut315.000 ₺
- Hasar kayıtsız ağır bakım yeniYamaha XJ6 2011İzmir, Balçova355.000 ₺
