Yamaha XMAX 125 — Ehliyet Sınıfı, Yıllık Masraf ve Teknik Özellikler
Scooter124,7 cm³10,3 kWA1 ehliyet
Bu sayfadaki değerler 2017 model yılına göre gösteriliyor. Yılı masraf kartından veya aşağıdaki değişim tablosundan değiştirebilirsiniz.
Ehliyet · 2017 model
A1 sınıfı ehliyet gerekir
Hafif motosiklet sınıfı. 16 yaşından itibaren A1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılabilir.
En az 16 yaş
Nasıl belirlenir
10,3 kW / 173 kg = 0,06 kW/kg · 124,7 cm³ (A1 sınırı: 125 cm³, 11 kW ve 0,10 kW/kg)
Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir. Dayanak: 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu ve Karayolları Trafik Yönetmeliği'ndeki sürücü belgesi sınıfları. Yamaha XMAX 125 künyesi bilgilendirme amaçlı derlenmiştir.
Yıllık masraf
22.932 ₺
ayda yaklaşık 1.911 ₺
2017 model · 9 yaşında
MTV tarifesinde 10. yaş
- Motorlu Taşıtlar Vergisiresmî tarife589 ₺
100 - 250 cm³'e kadar satırı, 10. yaş (2017 model). Ocak ve Temmuz'da 2 eşit taksit.
Kaynak: Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliği (Seri No: 58), Resmî Gazete 31/12/2025, Sayı 33124 (5. Mükerrer), Hazine ve Maliye Bakanlığı (Gelir İdaresi Başkanlığı) · 2026
- Zorunlu trafik sigortası (azami)resmî tarife7.775 ₺
İstanbul · 4. basamak azami brüt prim (2026-08 dönemi). Bu bir tavan tutardır, gerçek poliçe daha düşük olabilir.
Kaynak: SBM Trafik Sigortası Azami Brüt Prim Tablosu (2026-08) · 2026-08
- Araç muayenesi (yıllığa bölünmüş)resmî tarife837 ₺
1.674 ₺ muayene ücreti 2 yılda bir ödendiği için yıllığa bölündü (KDV dahil, 2026 TÜVTÜRK tarifesi).
Kaynak: TÜVTÜRK 2026 muayene ücret tarifesi · 2026
- Yakıtresmî tarife9.231 ₺
5.000 km × 2.7 L/100 km = 135 lt × 68,38 ₺/lt (Kurşunsuz Benzin 95 Oktan (pompa fiyatı, KDV+ÖTV dahil), 2026-08-10 pompa fiyatı).
Kaynak: Pompa fiyatı (2026-08-10) · 2026-08-10
- Bakım ve sarf (tahmini)tahmini4.500 ₺
TAHMİNİ: 125 cm³'e kadar sınıfı için yıllık 3.000 ₺ - 6.000 ₺ (yağ/filtre, zincir-balata, lastik amortismanı; yılda 5.000 km varsayımı). Resmî tarifesi yoktur; markaya, servise ve kullanıma göre büyük fark eder.
Kaynak: MotoAdres tahmini — resmî kaynak yok · 2026
Kasko (isteğe bağlı, tarifesi şirketlerce serbestçe belirlenir) ve noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları bu toplama dâhil değildir. Trafik sigortası tutarı SBM'nin AZAMİ brüt primidir; gerçek poliçeniz daha düşük olabilir.
Teknik özellikler
- Silindir hacmi
- 124,7 cm³
- Anma gücü
- 10,3 kW
- Güç (beygir)
- 14,2 HP
- Ağırlık
- 173 kg
- Sele yüksekliği
- 795 mm
- Ortalama tüketim
- 2,7 L/100 km
- Azami hız
- Bilinmiyor
- Tip
- Scooter
- Üretim yılları
- Bilinmiyor
- Trafiğe çıkabilir mi
- Bilinmiyor
Künye güveni: Üretici/katalog verisiyle doğrulandı. Gösterilen değerler 2010-2017 versiyonuna aittir.
Yıla göre değişim
Bu model yıllara göre farklı güç ve ehliyet sınıflarıyla satılmıştır. Bir satıra tıklayarak sayfanın tamamını o yıla göre görebilirsiniz.
| Yıllar | Versiyon | Motor | Güç | Ağırlık | Ehliyet |
|---|---|---|---|---|---|
| 2018-2026 | —3. nesil (Endonezya uretimi). Wikipedia: 10.5 kW @8750 rpm, kerb 175 kg, sele 795 mm. 2021'de Euro5. | 124,7 cm³ | 10,5 kW (14 HP) | 175 kg | A1 |
| 2010-2017seçili | —2. nesil. Agirlik ISLAK (173 kg). Sele 2011'de 775 mm, 2017'de 792 mm. 2017'den itibaren ABS + traksiyon kontrolu. | 124,7 cm³ | 10,3 kW (14,2 HP) | 173 kg | A1 |
| 2006-2009 | —1. nesil. Agirlik KURU (153 kg), sele 785 mm, 12.5 L depo. | 124,7 cm³ | 10,1 kW (13,8 HP) | 153 kg | A1 |
Aynı yıl aralığında birden çok satır varsa model o dönemde hem kısıtlı hem kısıtsız versiyonla satılmıştır; hangisine sahip olduğunuz ruhsattaki güç değerinden anlaşılır. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Benzer modeller
Aynı sınıftan (Scooter) ve motor hacmi en yakın modeller.
İlgili rehberler
Yamaha XMAX 125 hakkında sıkça sorulan sorular
Yamaha XMAX 125 için hangi ehliyet gerekir?
Yamaha XMAX 125 için A1 sınıfı sürücü belgesi gerekir. Ölçü: 10,3 kW / 173 kg = 0,06 kW/kg · 124,7 cm³ (A1 sınırı: 125 cm³, 11 kW ve 0,10 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha XMAX 125 A2 ehliyetiyle kullanılabilir mi?
Hayır. Yamaha XMAX 125 için gereken sınıf A1, A2 değildir. Ölçü: 10,3 kW / 173 kg = 0,06 kW/kg · 124,7 cm³ (A1 sınırı: 125 cm³, 11 kW ve 0,10 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha XMAX 125 kullanmak için kaç yaşında olmak gerekir?
A1 sınıfı sürücü belgesi için asgari yaş 16'dir. Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha XMAX 125 yıllık masrafı ne kadar?
İstanbul, yılda 5.000 km, 2017 model varsayımıyla Yamaha XMAX 125 için yıllık toplam 22.932 ₺ (ayda yaklaşık 1.911 ₺). Hesap motorlu taşıtlar vergisi, zorunlu trafik sigortası, araç muayenesi, yakıt ve bakım kalemlerini kapsar; kasko ile noter/ruhsat gibi tek seferlik devir masrafları dâhil değildir.
Yamaha XMAX 125 kaç kW, kaç beygir?
Yamaha XMAX 125 anma gücü 10,5 kW (14 HP). Künyedeki ehliyet sınıfı: A1. Ölçü: 10,3 kW / 173 kg = 0,06 kW/kg · 124,7 cm³ (A1 sınırı: 125 cm³, 11 kW ve 0,10 kW/kg). Bilgilendirme amaçlıdır; belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
Yamaha XMAX 125 kaç cc?
Yamaha XMAX 125 künye değerleri: 124,7 cm³ · 175 kg. Belirleyici olan ruhsattaki değerdir.
MotoAdres'te satılık Yamaha ilanları
Tümünü gör (44)Şu an bu modele ait yayında ilan yok; aynı markadan Yamaha ilanları listeleniyor. Aramayı Kaydet ile bu model için bildirim kurabilirsiniz.
- TEMIZServis Bakımlı/KazasızYamaha Tracer 7 2020İstanbul, Tuzla495.000 ₺
- 2026 çıkışlı R25 TramersizYamaha YZF-R25 2025İstanbul, Kartal365.000 ₺
- Ilk Sahibinden XSR125Yamaha XSR 125 2022Bursa, Nilüfer190.000 ₺
- Yamaha Tenere 700 Rally EditionYamaha Tenere 700 2020Trabzon, Ortahisar605.000 ₺
- Tertemiz Super tenere Yamaha XT 1200 Z Super Tenere 2011Erzurum, İspir450.000 ₺
- 1515 KM HASARSIZ TERTEMİZ R125Yamaha YZF-R125 2025Ankara, Etimesgut315.000 ₺
